Redemptorists logo
Our Mother of Perpetual Help Icon
Since 1732, the Redemptorists — a congregation of missionary priests and brothers — have followed in Jesus’ footsteps, preaching the Word and serving the poor and most abandoned.
Redemptorists logo


News

Category: in memoriam
Monday

Father Tom Forrest, a Redemptorist priest and a worldwide leader of the charismatic renewal, died July 16, 2018, just two days shy of his 91st birthday. Born in Brooklyn, New York, on July 18, 1927, he professed his vows as a Redemptorist on August 2, 1949, and was ordained by Cardinal Francis Spellman on June 20, 1954.

He is survived by [read more]

Monday

By Dirson Gonçalves, C.Ss.R., Provincial Secretary; translated by Father Karl Esker, C.Ss.R.

Redemptorist missionary Father William (Bill) Tracy died in Curitiba, Paraná, Brazil, on April 12, 2018. He was born in the United States on June 5, 1929. As a young man he entered the Redemptorist seminary of the Baltimore Province. He made his first profession of vows on August 2, 1950, and was ordained a priest on June 19, 1955. [read more]

Wednesday

By Father Henry Sattler, C.Ss.R.

Father John Michael Hamrogue, C.Ss.R., died January 9, 2018, at Immaculate Conception Church in Bronx, N.Y.

He was born in Brooklyn, N.Y. on December 20, 1939, to Martin and Agnes Mary (Ronayne) Hamrogue. He had two sisters, Winifred (Donahue) Hamrogue and Agnes (Coakley) Hamrogue, and one brother, Richard Martin Hamrogue, who died [read more]

Tuesday

Father Thomas Hickey, C.Ss.R., died on Wednesday, December 27, 2017, at St. John Neumann Residence (Stella Maris), in Timonium, Md., at age 90. He had moved to Stella Maris after cancer surgery.

He was born to Patrick and Alice (Clancy) Hickey on June 22, 1927, in Our Lady of Perpetual Help Parish in Brooklyn, N.Y.

After finishing elementary school, he went to Brooklyn Tech for a year before [read more]

Monday

Father Clement Jolly died December 16 in Morne Daniel, Dominica after a prolonged illness.

He was born on November 13, 1932 in St. Joseph, Dominica, and later emigrated to the United States. He was professed on December 31, 1956, and ordained a priest on February 22, 1962.

In 1970 he began studying dogmatic theology at the University of Rome and later [read more]